Erasmus +

Naše stáž v Miláně  14. - 25. 10. 2019

Pracovali jsme v Evropě

Deset vybraných žákyň a žáků Střední zdravotnické školy Děčín se zúčastnilo velmi zajímavé a poučné praxe. Díky projektu Erasmus+ pracovali dva týdny v italském Miláně v sociálních zařízeních. Měli vše hrazené, ať už se jednalo o ubytování, stravu či dopravu. Podle slov účastníků si z tohoto „pracovního výletu“ odnesli spoustu zkušeností, zážitků a mnoho vzpomínek.

 „Pracovali jsme ve vedlejší obci Villasanta v domově s pečovatelskou péčí pro seniory. Pomáhali jsme  zaměstnancům při ranních rituálech (skupinové cvičení, čtení novin, návštěvy žáků místní školy…). Práce byla klidná a bavila mě. Všichni zaměstnanci i pacienti byli moc milí, ochotní a aktivně spolupracovali, což práci ještě více zpříjemňovalo a usnadňovalo,“ vzpomíná Tereza Paldusová. Lucie Králová ji doplňuje: „Na praxi jsme byli umístěni do domova pro seniory, kde jsme zaměstnancům pomáhali se seniory při různých aktivitách (čtení novin, lehké cvičení aj.). Na ty dva týdny jsme se stali součástí přátelského týmu, kde jsme byli svědky toho, jak lidé k sobě dokážou být laskaví a skládají jeden k druhému respekt jako rodina. Viděli jsme nové a rozdílné techniky práce s lidmi. Člověk získá nové zkušenosti, zdokonalí cizí jazyk, uvidí jinou část světa a naučí se starat se sám o sebe a bojovat za sebe. Jsem ráda, že jsem mohla být součástí těch dvou týdnů v Milánu.“

Káťa byla na jiném pracovišti: „Pro mě osobně byla stáž v Itálii jedna z větších zkušeností, kterou jsem zatím absolvovala. Naučila jsem se větší samostatnosti a řešit problémy, se kterými jsem se musela vypořádat sama. Samotná praxe v zařízení pro mě byla velmi obohacující a jistě se mi to bude hodit v dalších praxích nebo v budoucím zaměstnání. Nejvíce jsem si oblíbila pohybové terapie a možnost pomoci obohacovat denní programy, které vždy měly velkou úspěšnost - ať už to byly karetní hry, tance nebo například zpívání Karla Gotta.“

A netýká se to jen práce jako takové. Poznali nové lidi, krásnou italskou kulturu a v neposlední řadě kousek z bohaté italské kuchyně. Chválí si i milý a přátelský přístup kolegů v zařízeních, ve kterých pracovali. Všichni jsou rádi za skvělou zkušenost stáže v cizí zemi, kde se pracuje někdy odlišněji než zde v České republice, a jsou rádi za to, že právě je škola vybrala.

Pevně věříme, že tento projekt bude nadále pokračovat, aby tuto možnost měli i další žákyně a žáci naší školy.                         

Barbora Panáčková a kol.

Projekt 2019-1-CZ01-KA102-060144 PRACUJEME V EVROPĚ (WE WORK IN EUROPE) 

Od září 2019 do srpna 2021  realizujeme projekt Pracujeme v Evropě v rámci kterého budou realizovány 4  mobility žáků v délce 2 týdny

1. skupina 10 žáků + 1 učitel  - říjen 2019  - Milán -   společnost Apollodoro. Hlavním jazykem stáže je angličtina.

2. skupina 10 žáků + 1 učitel -  březen 2020  - Vídeň  společnost Landespflegeheim Mödling. Hlavním jazykem stáže je němčina.

3. skupina 10 žáků + 1 učitel  - říjen  2020:  - Barcelona  - společnost Residencia Vigatans (obor sociální činnost), Fundacio Aroa (obor praktická sestra). Hlavním jazykem stáže je angličtina.

4. skupina 10 žáků + 1 učitel -  březen 2020  - Vídeň  společnost Landespflegeheim Mödling. Hlavním jazykem stáže je němčina.

Hostující firma se během projektu zaručuje za: zabezpečení ubytování a stravy pro účastníky, dopravy, dále pak zajistí neomezenou jízdenku na místní hromadnou dopravu i zajištění kulturních programů. Zodpovídá také za zajištění náplně stáže, tutorů na pracovišti i hodnocení - vše dle principů ECVET a vyhotovování závěrečných dokumentů.

Přehled programu stáží:

1. den  -  cestování do cílové destinace, přivítání kontaktní osobou partnerské společnosti, ubytování

2. den -  seznámení se s organizacemi, s bezpečnostními podmínkami a pravidly i se zaměstnanci a zástupci partnerské společnosti

3. - 6. den - pracovní praxe, činnosti dle ECVET, po návratu z práce psaní deníku ze stáže, po pracovní aktivity,

7. a 8. den - kulturní program dle výběru účastníků, odpočinek

9. - 13. den - pracovní praxe, činnosti dle ECVET, po návratu z práce psaní deníku ze stáže, po pracovní aktivity

14. den - odjezd zpět do ČR.